Proteolytické enzymy chrání před záněty
Zánět může vyvolat nebo provázet celou řadu onemocnění měkkých tkání dutiny ústní. Především se jedná o gingivitidu a parodontózu.
Zánět je přirozenou obrannou reakcí našeho těla. Jedná se o fyziologický proces, kterým organizmus udržuje rovnováhu vnitřního prostředí nebo reaguje na zevní resp. vnitřní poškození.
Když organizmus vyčerpá své možnosti potlačit příčinu a zhojit poškozenou tkáň akutní zánětlivou reakcí, přechází zánět do chronického stadia. Tedy do stavu jakési nové rovnováhy mezi stále existující příčinou a možnostmi vlastní obranyschopnosti tkání. Takto nastolená rovnováha je ale obvykle doprovázena různě rychlou tkáňovou destrukcí.
Ve vztahu k zánětlivému onemocnění v dutině ústní působí proteolytické enzymy dvěma směry. Zaprvé zvyšují vlastní obranyschopnost tkání a zadruhé působí přímo na mikrobiální původce zánětu v zubním plaku. Z hlediska ovlivnění vlastní obranyschopnosti tkání, proteolytické enzymy především zlepšují mikrocirkulaci ve tkáni a snižují otoky. Tím usnadňují hojení. Dále proteolytické enzymy snižují přilnavost bakterií k zubu a dásním i jejich schopnost tvořit plak. S ohledem na skutečnost, že se jedná o terapii netoxickou, neagresivní, bez vedlejších lokálních i celkových účinků, proteolytické enzymy nabízejí velkou příležitost pro ochranu před chronickým zánětem způsobeným destruktivními procesy v dutině ústní. Výhodou je zcela jistě i to, že mohou být využívány dlouhodobě a to i u dětí, těhotných nebo u lidí s oslabenou imunitou.